Member Login

Election Results: Kenton County City Races

These results will be updated through the evening until all the votes are counted. Please refresh the page for new numbers.

Please note: The results from the City of Covington mayoral, city commission, and board of education races can be found by clicking here

BROMLEY CITY COUNCIL (elect 6)

Gail Smith (i) 109 WINNER

Charles Foulks (i) 69

Tim Wartman (i) 122 WINNER

Dianne Wartman 106

Mike Denham 134 WINNER

Micheal Kendall 125 WINNER

Lawrence Hamant 102 WINNER

Nancy Kienker (i) 131 WINNER

Robert France (i) 94

CRESCENT SPRINGS CITY COUNCIL (elect 6)

Bob Mueller (i)

Mike Daugherty (i)

Dale Ramsey 

Christie Arlinghaus (i)

Thomas Vergamini (i)

Carter Dickerson

Matthew Zeck (i)

CRESTVIEW HILLS CITY COUNCIL (elect 6)

Frank Sommerkamp, Jr. (i) 990 WINNER

Bill Dorsey (i) 876 WINNER

Arlene Luebbe 894 WINNER

Joseph Roesel (i) 803 WINNER

David Kramer (i) 1018 WINNER

Tim Adair (i) 745

Sharon Gronotte (i) 904 WINNER

EDGEWOOD CITY COUNCIL (elect 7)

Rob Thelen (i) 2725 WINNER

Nancy Atkinson (i) 2696 WINNER

Ben Barlage (i) 2634 WINNER

Dale Henson (i) 2711 WINNER

Joe Messmer (i) 2729 WINNER

Jeff Schreiver (i) 2815 WINNER

Tony Ward (i) 2643 WINNER

Tom Rauf 2285

ELSMERE CITY COUNCIL (elect 6)

Gloria Grubbs (i) 1357 WINNER

Joanne Barnett-Smith (i) 1177 WINNER

Rusty Smith 1146

Nancy Bowman (i) 1548 WINNER

Bill Bradford (i) 1479 WINNER

Alexis Tanner (i) 1303 WINNER

Aaron Moore 1520 WINNER

ERLANGER CITY COUNCIL (elect 12)

Kathy Cahill (i) 2851 WINNER

Renee Skidmore (i) 2341 WINNER

John Dunhoft (i) 1969

Bill Howard (i)

Don Skidmore (i) 2323 WINNER

Thomas Cahill (i) 2548 WINNER

Gary Meyer (i) 2033

Kevin Burke (i) 2060 WINNER

Patty Suedkamp (i) 3355 WINNER

Corine Pitts (i) 2591 WINNER

Randy Blankenship (i) 3633 WINNER

Victoria Kyle (i) 2322 WINNER

James Brown 1521

Shane Longshire 1320

Jim Speier 1698

Jessica Fette 3156 WINNER

Stephen Montgomery 2190 WINNER

Tom Kolkmeier 1767

Lawrence Wonderling 1195

Lawrence McElheny 1926

Joseph Engels 1631

Vincent Bohman 1568

Mark Setters 1944

Donald Niceley 2315 WINNER

FAIRVIEW CITY COMMISSIONER (elect 4)

Sherryl Godby

Beverly Willman (i)

Brenda Hobbs (i)

Fred Wilson, Jr. (i)

Albert Hopple

FT. MITCHELL CITY COUNCIL (elect 7)

Greg Pohlgeers 2150 WINNER

Michael Stoeckle (i) 1748 WINNER

Vicki Boerger (i) 1699 WINNER

Mary Burns 1523 WINNER

Dennis Zahler (i) 1323

Dan Rice (i) 1350

Kimberly Nachazel (i) 1930 WINNER

James Hummeldorf II 1748 WINNER

Beth Ruttle Rose (i) 1740 WINNER

INDEPENDENCE CITY COUNCIL  (elect 6)

Jay Huber

Dennis Clark

Carol Franzen (i)

Patricia Halpin Taney

Jim Bushong (i)

John Deaton

Al Daly

David Seeger

Amy Engelman

Greg Waite

Thomas Brinker (i)

Bill Aseere (i)

Dan Rice (i)

LUDLOW CITY COUNCIL (elect 6)

Jordan Scheid 696 WINNER

Josh Boone (i) 879 WINNER

Tom Amann (i) 853 WINNER

Todd Lubbe 334

John Gaiser 791 WINNER

Richard Trump 454

Bill Whiteley (i) 736 WINNER

Matthew "Catfish" Williams 963 WINNER

Michele Cartwright (i) 513

Brian James Lokesak 386

Justin Robert Adcock 650

PARK HILLS CITY COUNCIL (elect 6)

Kathy Zembrodt (i) 821 WINNER

Pamela Spoor (i) 816 WINNER

Gregory Claypole (i) 611 WINNER

Brent Collins 438

Monty O'Hara (i) 373

Steve Elkins (i) 504 WINNER

Mark Cooper (i) 449

Benton Dammel 344

Jason Reser 526 WINNER

Krista Morrison 501 

Karl Oberjohn 625 WINNER

Andrew Smith 490

TAYLOR MILL COMMISSIONER (elect 4)

Matthew Martin 1347

Ed Kuehne (i) 1201

Daniel Murray (i) 1689 WINNER

Mark Kreimborg 1414 WINNER

Phil Peace 1462 WINNER

Roger Reis (i) 1351

Sarah Frietch 1672 WINNER