Member Login

Wellness Wednesday: A Li'l Cup o' Joe (Daniels)

“It’s too expensive to eat healthy. “

If I hear this again I’m going to leave this area and go to live on a desert island far away from people who don’t think or do any amount of research. Before everyone gets upset, know that I’m writing this column to help inform you and save money. Imagine if you put better sourced nutrients into your body, saved money AND became more in tune with preparing your food? In my calculation, that is a threefold win.

Today, I’m hoping not to upset local coffee shop owners but to teach you how to make a mug of organic coffee for $0.78 - cheaper than a cup at any gas station or fast food restaurant.  

I feel that many of us are as far removed from what we put into our bodies as we are to the amount of work it takes to prepare foods. Call it a ritual if you will. When we learn how to prepare foods ourselves, prices come way down as we are not paying for the convenience of having others do the work for us. So to get on with the inexpensive organic brew, you will need a few things to start and then you’ll be ready. Think of this as depreciative inventory. 

  • 1 electronic food scale
  • 1 Aeropress coffee press
  • 1 coffee bean grinder

Each other these items can be purchased for $25 or less but they can also cost upwards of several hundreds of dollars excluding the Aeropress. Here is a video on a basic way to use an Aeropress coffee press: http://youtu.be/idBdcQ_3IbE.

Once established, you will need to find your organic coffee beans.  Many of our wonderful local coffee shops sell roasted beans so you will of course be pressured to buy local from this article (wink, wink). I have a current price sheet for roasted beans from Lookout Joe in Mt. Lookout (Please don’t give me grief, Kentuckians. It’s still local in my book). One pound Peruvian fair trade organic beans cost $12.45. There are 16 ounces in one pound. Depending on your taste for coffee, let’s say you make a 16 oz. “Aeropressed” mug of coffee that takes 20-28 grams of coffee beans. Since there are 28 grams in one ounce, you’ll get a minimum of 16 servings of coffee grounds.

The price of our pound of Peruvian beans divided by 16? A whopping $0.78.

Think about that the next time you stop by a chain to grab a cup of an overpriced, non-local, (and often bitter) brew.

Below are a few local coffee shops where you can pick up whole beans. Do you have a favorite that's not on the list? Leave it in the comments!

Lookout Joe - Mt. Lookout

Left Bank Coffeehouse - Covington

Carabello Coffee - Newport

Roebling Point Books and Coffee - Covington

Coffee Emporium - Cincinnati

Collective Espresso - OTR & Northside

Joe Daniels is the owner of SwingThis Kettlebell and Strength Studio in Latonia. Questions for Joe? E-mail [email protected].

Photo via Roebling Point Books & Coffee